Çfarë duhet të bëj pasi të vaksinohem plotësisht kundër COVID-19?

Megjithëse shumë prej nesh po presin me padurim ditën kur mund të caktojmë një takim për vaksinën COVID-19, kjo ditë mund të jetë më herët nga sa mendoni. Guvernatori Gavin Newsom (Gavin Newsom) tha se duke filluar nga 15 Prill, të gjithë Kalifornianët 16 vjeç e lart mund të caktojnë një takim për vaksinën COVID-19, duke filluar nga 1, 50 dhe 50 Prill. Njerëzit mbi moshën do të jenë në gjendje të bëjnë takime më shpejt.

covid-19 vaccine
Në mbarë vendin, Presidenti Biden njoftoi se çdo i rritur në Shtetet e Bashkuara do të kualifikohet për vaksinën para 1 majit, "Qëllimi është t'i sjellë Shtetet e Bashkuara më afër niveleve normale deri më 4 korrik."
Me gjithë këtë në mendje, ju mund të pyesni veten: çfarë mund të bëni pasi të jeni vaksinuar plotësisht? Dhe, ndoshta më e rëndësishmja, çfarë nuk duhet të bësh?
Importantshtë e rëndësishme të dini se nuk do të mbroheni nga koronavirusi menjëherë pas vaksinimit të parë. Kjo sepse i duhet trupit tuaj kohë për të ndërtuar antitrupat e nevojshëm, të cilat mund t'ju mbrojnë nga COVID-19.
Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, ju konsideroheni "plotësisht të mbrojtur" dhe "plotësisht të vaksinuar" dy javë pasi keni marrë vaksinën Pfizer BioNTech ose Moderna COVID-19 për herë të dytë, ose dy javë pas një vaksine me dozë të vetme "Johnson" & Johnson (Johnson & Johnson / Janssen) vaksina COVID-19.
Si ishte imuniteti juaj para kësaj? Për vaksinat Moderna dhe Pfizer-BioNTech, doza e parë do t'ju sigurojë shumicën e mbrojtjes kundër sëmundjeve të rënda, dhe doza e dytë do t'ju çojë atje. Përveç kësaj, ekspertët besojnë se doza e dytë mund të zgjasë kohëzgjatjen e vaksinës.
Wachter tha se 14 ditë pas vaksinimit të parë të Moderna ose Pfizer-BioNTech, ju jeni të mbrojtur me një mesatare prej 80%. (Nëse dëshironi të merrni parasysh kapërcimin e dozës së dytë, mos harroni se prova e vaksinës është dy doza, kështu që kuptimi ynë për efektin e vaksinës varet nga dy doza.)
Doza e vetme Johnson / Johnson siguron 66% mbrojtje të përgjithshme pas dy javësh. Pas 28 ditësh, ajo në mënyrë efektive mund të parandalojë sëmundje të rënda ose të rënda me një efekt prej 85%. Lexoni më shumë rreth asaj se si zhvillohet imuniteti pas vaksinimit.
Dr. Peter tha: “veryshtë shumë e rëndësishme të presësh dy javë pas injeksionit të fundit, sepse jo të gjithë janë njësoj, dhe megjithëse disa njerëz marrin disa përfitime të hershme përmes formimit të antitrupave kundër proteinave të mprehta, nuk është Kjo nuk është e vërtetë për shumicën e njerëzve. ” Chin-Hong, profesor i mjekësisë dhe ekspert i sëmundjeve infektive në UCSF.
“Ne nuk e dimë kush do të marrë përgjigjen e antitrupave herët. Prandaj, secili pas një injeksioni të fundit u jepet një periudhë dy javore në dritare, e cila na jep siguri të sillemi si njerëz në prova klinike, "tha ai.
Version i shkurtër: Jepni vaksinës kohën që duhet për të mbrojtur trupin tuaj nga COVID-19. Ju duhet të merrni ilaçin për dy javë për të marrë vaksinën plotësisht.
Sipas CDC, edhe pse studimet paraprake kanë treguar se njerëzit e vaksinuar plotësisht kanë më pak të ngjarë të transmetojnë virusin në mënyrë asimptomatike, ai është akoma në vazhdim. Kjo është arsyeja pse ne po flasim për njerëzit e vaksinuar të cilët nganjëherë ende duhet të marrin masa parandaluese.
Dr. Chin-Hong tha: “Tani ka shumë prova që është e pamundur që njerëzit e vaksinuar të cilët janë vaksinuar plotësisht të përhapen tek njerëzit që nuk janë vaksinuar. Sidoqoftë, shansi i përgjithshëm është shumë i vogël, ”tha Dr. Chin-Hong. .
Prandaj, si me të gjitha ngjarjet në një pandemi, është më mirë të veproni me kujdes për të mbrojtur miqtë tuaj, familjen dhe komunitetin më të madh dhe të ndiqni udhëzimet më poshtë.
Versioni i shkurtër: Ne ende nuk jemi të sigurt nëse vaksinuar plotësisht nga COVID-19 do t'ju parandalojë përhapjen e virusit. Prandaj, në disa raste ende duhet të merrni masa paraprake.
CDC deklaroi se rreziku i një personi plotësisht të vaksinuar me COVID-19 është "i ulët" - por ajo për të cilën duhet të jeni të vetëdijshëm janë simptomat e COVID-19.
Nëse jeni të ekspozuar ndaj dikujt që dyshohet ose është diagnostikuar me COVID-19, por ju jeni vaksinuar dhe nuk keni simptoma të ngjashme me COVID, nuk keni nevojë të karantinoheni dhe nuk keni nevojë të testoheni për koronavirus. CDC thotë se kjo është për shkak se rreziku juaj i infektimit është shumë i ulët.
Sidoqoftë, nëse jeni të ekspozuar dhe shfaqni simptoma, CDC thotë që duhet të izoloheni nga të tjerët dhe të bëni një ekzaminim. Kur kjo të ndodhë, është e rëndësishme të njoftoni ofruesin tuaj të kujdesit shëndetësor që jeni vaksinuar plotësisht.
CDC gjithashtu ofron udhëzime më të hollësishme për njerëzit plotësisht të vaksinuar që jetojnë ose punojnë në vendet e grumbullimit ose në vendet e punës me dendësi të lartë.
Shkurtimisht: rreziku i marrjes së COVID-19 pas vaksinimit të plotë është i ulët, por kini kujdes nga simptomat.
Po ti mundesh! Udhëzimet e Qendrës Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) thonë se njerëzit e vaksinuar mund të rrijnë brenda në shtëpi me persona të tjerë të vaksinuar pa maska ​​dhe distancime shoqërore.
Për shembull, Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) deklaruan se nëse jeni plotësisht të vaksinuar, "nuk ka shumë të ngjarë që të ftoni miq të tjerë plotësisht të vaksinuar për të darkuar në shtëpinë tuaj private".
Sidoqoftë, CDC ende inkurajon njerëzit plotësisht të vaksinuar që t'i mbledhin këto tubime në skajin tjetër. Ajo tha se kjo është për shkak se "tubimet e mesme ose të mëdha, dhe mbledhjet që përfshijnë njerëz të pavaksinuar nga familje të shumta" do të rrisin rrezikun e përhapjes së COVID-19.
Dr. Chin-Hong tha: "Numri është i rëndësishëm sepse është vetëm numri i hundëve dhe gojave të njerëzve nga grupe të ndryshme rreziku." “Sa më shumë njerëz të keni (të vaksinuar ose të pavaksinuar), aq më shumë njerëz që nuk reagojnë ndaj vaksinës dhe gjasat Sa më të mëdha shanset që njerëzit të kontraktojnë COVID. Prandaj, kjo në fakt është një lojë statistikore. ”
Nëse jeni vaksinuar dhe e shihni se keni shumë mbledhje, CDC rekomandon që të vazhdoni të praktikoni metodat e parandalimit COVID-19, duke përfshirë strehimin dhe qëndrimin larg shoqërisë.
Shkurtimisht: është me rrezik të ulët që personi i vaksinuar të shoqërohet me personin e vaksinuar, por gjithsesi do ta mbajë partinë tuaj të vogël.
Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), nëse ju (një person plotësisht i vaksinuar) po vizitoni shtëpinë e një personi të pavaksinuar, duhet të jeni në gjendje t'i vizitoni brenda dhe pa maskë. Me fjalë të tjera, për sa kohë që njerëzit që nuk janë vaksinuar nuk janë në rrezik të lartë të kontraktimit COVID-19.
Edhe nëse një nga personat e pavaksinuar është një grup me rrezik të lartë, ju (personi i vaksinuar) përsëri mund t'i vizitoni ato brenda, për sa kohë që praktikoni masa parandaluese COVID-19, të tilla si mbajtja e maskave të ngushta dhe mbajtja e të paktën 6 metra larg , zgjidhni një vend të ajrosur mirë dhe lani duart. Nëse po vizitoni edhe njerëz të pavaksinuar nga shumë familje, kjo këshillë vlen gjithashtu.
Dhe, siç u përmend më herët, nëse jeni duke zhvilluar një tubim të mesëm ose të madh me shumë njerëz (pavarësisht nëse janë vaksinuar apo jo), duhet të vazhdoni të merrni masa paraprake për COVID-19, të tilla si evakuimi social dhe një maskë.
Ekziston një infografik i dobishëm në krye të CDC që rendit këto situata. Pse nuk e ruani atë në telefon?
Deklarata e shkurtër: Nëse askush nuk është në rrezik të lartë, ju mund të shoqëroheni me një familje që nuk është e vaksinuar, mos vishni maskë ose mos mbani distancë. Ka gjëra të tjera për tu kushtuar vëmendje.
Kohët e fundit, disa qarqe të Bay Area kanë hyrë në vlerësimin portokalli, duke treguar që rreziku i transmetimit të koronavirusit është "mesatar". Kjo do të thotë që njerëzit mund të kthehen në kinematë, restorantet dhe qendrat e fitnesit, pavarësisht nëse kanë marrë vaksinimin ose jo, pavarësisht nga kapaciteti i kufizuar i këtyre vendeve.

vaccine
Me fjalë të tjera, edhe nëse jeni plotësisht të vaksinuar, duhet të vazhdoni të praktikoni zakone të shëndetit publik, "duke përfshirë mbajtjen e një maske, mbajtjen në distancë të trupit (të paktën 6 këmbë), shmangien e turmave, shmangien e vendeve të ventiluara dobët, kollitjen dhe teshtitjen", dhe lani duart shpesh. “Sipas udhëzimeve të CDC.
Version i shkurtër: nëse është i hapur, atëherë mund të shkoni! Sidoqoftë, meqenëse ende nuk jemi të sigurt që personat e vaksinuar nuk do të përhapin COVID-19, ne duhet të marrim masa anti-virus, siç janë mbajtja e maskave dhe distancimi.
Deri më tani, CDC nuk e ka përditësuar udhëzuesin e saj të udhëtimit. Departamenti i Shëndetit Publik të Kalifornisë ende këshillon banorët të mos udhëtojnë më shumë se 120 milje nga shtëpia nëse nuk është për qëllime themelore.
CDPH gjithashtu ndalon në mënyrë specifike turistët nga udhëtimet ose udhëtimet e kohës së lirë, kështu që mund të duhet të prisni për të rezervuar pushimet derisa të ndryshojnë udhëzimet zyrtare.
Dr. Chin-Hong i Universitetit të Kalifornisë, San Francisco tha se arsyeja pse CDC nuk ka lëshuar një udhëzues të ri udhëtimi ka të ngjarë të jetë e mundur - sepse mund të hasni një numër të madh të njerëzve të vaksinuar dhe të pavaksinuar kur udhëtoni - dhe ka një domethënie simboli.
Ai tha: "Gjatë një periudhe të shpërthimeve të ndryshme në Shtetet e Bashkuara, ata nuk duan të inkurajojnë lëvizjen." “Meqenëse udhëtimet dhe udhëtimet kanë qenë gjithmonë të lidhura me valën e mëparshme në Shtetet e Bashkuara, ata shpresojnë ... të mos e inkurajojnë këtë në këtë periudhë të brishtë. Lloji i veprimtarisë. ”


Koha e postimit: Mar-29-2021